POBIERANIE MATERIAŁU DO BADAŃ MYKOLOGICZNYCH I MIKROBIOLOGICZNYCH

 

W związku z rozwijaniem się gabinetu w zakresie tematyki trychologicznej postanowiłam rozszerzyć ofertę diagnostyczną także o pobieranie materiału do badań mykologicznych i mikrobiologicznych.

Szkolenie odbyłam w LABORATORIUM MYKOLAB we Wrocławiu i z nimi też nawiązałam współpracę, bowiem jest to laboratorium, które najbliżej Kędzierzyna specjalizuje się diagnostyce nużeńca.  

Nużeniec ludzki (Demodex folliculorum ) to pasożyt śródskórny, należący do rzędu roztoczy, który powszechnie występuje w naszym środowisku i powoduje chorobę zwaną Nużycą.

Demodex folliculorum izolowany jest najczęściej z:

- naskórka okolic twarzy,
- mieszków włosowych na czole, nosie, podbródku i policzkach,
- brzegu powiek oraz rzęs.
Do zakażenia Nużeńcem ludzkim dochodzi najczęściej poprzez używanie ubrań, ręczników, przyborów kosmetycznych i kosmetyków, koców oraz pościeli osoby chorującej na Nużycę. W trakcie różnorodnych badań, stwierdzono obecność tego roztocza u niemal 90% dorosłych ludzi. Często przebieg infekcji jest łagodny. Występuje świąd, nieliczne wypryski, okresowe uczucie łaskotania brwi i powiek, a także ropienie worka spojówkowego. W przypadku zaawansowanej Nużycy charakterystycznym objawem jest:

- obfite wypadanie rzęs oraz brwi,
- chroniczny stan zapalny powiek i spojówek

(opuchnięcie, świąd, zaczerwienienie, pieczenie, łzawienie, wysięk ropny),
- rozszerzenie naczyń krwionośnych skórnych,
- plackowate zaczerwienienie skóry.
Nużeniec ludzki sprzyja również zakażeniom bakteryjnym, głównie w przebiegu trądziku i zapalenia łojotokowego skóry.

Aby pozbyć się przykrych dolegliwości, niezbędne jest przeprowadzenie badania mikroskopowego ze zmian skórnych i rzęs w celu wykrycia roztocza, a następnie wizyta u lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie.

CENNIK za badania wykonywane MYKOLAB

 Badanie mikologiczne bezpośrednie (mikroskopowe), w celu wykrycia fragmentów grzyba – 50 zł
 Mykologiczna hodowla w celu identyfikacji gatunku grzyba – 50 zł
Mykogram – 60 zł
 Badanie mikrobiologiczne z antybiogramem (wymaz) – 120 zł
 Badanie w kierunku nużeńca ludzkiego – 60 zł
 Badanie w kierunku świerzbowca ludzkiego – 60 zł
 Badanie bezpośrednie w kierunku łupieżu pstrego - 60 zł
 Hodowla w kierunku łupieżu pstrego – 60 zł
 Pobranie materiału do badania z jednego miejsca – 5 zł

mykolab

 WYTYCZNE DOTYCZĄCE PRAWIDŁOWEGO PRZYGOTOWANIA DO BADANIA

Pobranie materiału z paznokci:
Zmienione chorobowo paznokcie nie mogą być posmarowane żadną maścią, kremem nawilżającym, jak również nie mogą być pomalowane lakierem ani odżywką, ponieważ takie specyfiki mogą zaburzać wynik badania mykologicznego. Sztuczne paznokcie (akrylowe lub żelowe) przyklejone na płytki powinny być usunięte przed wykonaniem badania.

Pobranie materiału z łuski głowy, włosa:
Przed wykonaniem badania mykologicznego zmienione miejsce nie może być traktowane żadnymi lekami przeciwgrzybiczymi, ani specyfikami kosmetycznymi.

Pobranie materiału ze skóry gładkiej:
Zmienione miejsce nie może być smarowane żadnymi kremami, maściami, pudrami, jak również fluidem, ponieważ tego typu specyfiki mogą wpłynąć na wynik badania mykologicznego.

Pobranie materiału z małżowiny usznej i worka spojówkowego:
Przed pobraniem materiału należy pamietać, aby nie stosować żadnych maści ani kropli, gdyż leki mogą zaburzyć wynik badania mykologicznego.

Pobranie materiału z rany:
Należy pamiętać aby przed wykonaniem badania mykologicznego nie stosować żadnych specyfików dezynfekujacych i odkażających ranę.

Pobranie materiału z naskórka tułowia w kierunku Świerzbowca ludzkiego (Sarcoptes scabiei) lub Łupieżu pstrego (Pityriasis versicolor):
Przed wykonaniem badania pacjent nie powinien smarować tułowia żadnymi kremami, balsamami, maściami itp.

Pobranie materiału z naskórka twarzy i rzęs w kierunku Nużeńca ludzkiego (Demodex folliculorum):
Pacjentka chcąc wykonać badanie z rzęs oraz z naskórka twarzy nie może przyjść do laboratorium mając wykonany makijaż. Skóry twarzy nie można smarować kremem, pudrem czy fluidem, natomiast rzęs tuszem.